Chcete znát svou finanční rezervu ?

O PRODUKTU

Programová aplikace Finrezerva pracuje v prostředí MS Excel verze 2000 a výše a umožňuje zjistit finanční rezervu domácnosti (popřípadě jiných subjektů majících podobnou strukturu výdajů a příjmů), po započtení stálých plateb, které je nutné zaplatit.  Tedy např. nájmu, služeb, splátek úvěrů, půjček, plateb za internet, televizi, telefon atp. Cílem této aplikace tedy je umožnit malým podnikatelům, živnostníkům, domácnostem a také všem lidem, kterým není "lhostejná" jejich finanční situace, aby i bez používání nějakého drahého účetního programu, dokázali jednoduchým způsobem ovládat stav svých financí.Jedná se v podstatě o „excelovský“ soubor (sešit), pro který platí stejná pravidla, jako pro každý soubor vytvořený v programu MS Excel. Aplikace předpokládá u uživatele základní znalosti práce s tabulkovým procesorem Microsoft Excel, tedy práci se soubory (sešity), s buňkami a listy sešitu. Tyto znalosti je možné získat také až po zakoupení produktu a to podle pokynů v dokumentaci.

Práce s aplikací je uživatelsky velmi „přívětivá“. Stačí pouze zkopírovat nebo opsat hodnoty z příslušného bankovního účtu do určeného listu aplikačního sešitu Finrezerva.xls a potom následovat pokyny a videa, uvedená v této příručce. Nejtěžší a nejdůležitější části práce s aplikací jsou nahrány na videozáznam formátu AVI.

Finanční údaje se kopírují z výpisu bankovního účtu vždy za určité období. Toto období si zvolíte jako časové rozmezí, mezi dvěma termíny vašeho hlavního příjmu (mzdy, platu, důchodu, stipendia, atp.). Výpočet rezervy však bude probíhat průběžně (rezerva z předchozího období se přenáší do dalšího období).

Sešit aplikace obsahuje celkem 12 listů, z toho 5 je stěžejních a ostatní jsou pomocné.

Nyní si práci se stěžejními listy popíšeme.

Rezerva

Tento list je prvním listem aplikace. Slouží pro odemknutí a zamknutí sešitu Finrezerva.xls. Uživatel obdrží programový balíček, který je zkomprimován a zaheslován. Před prací vložíme heslo do příslušného políčka a sešit odemkneme. Po ukončení práce můžeme sešit zamknout. Tím je zabezpečeno, že nikdo, kdo nezná heslo, se k vaším financím nedostane! Aby nebylo nutné, pro pouhé zjištění rezervy, stále odemykat a zamykat sešit, je také na úvodním listu prezentován stav rezervy. 

 

Kopie výpisů z účtu

Tento list slouží jako „mezičlánek“ mezi výpisem z účtu a listem: Finance=skutečnost. Zde se vkládají zkopírované řádky z účtu, aby se upravily a zformátovaly.

 

Finance=skutečnost

Tento list slouží k výpočtu finanční rezervy. Do sloupců tabulky se kopírují údaje z výpisu z účtu, ovšem nikoliv přímo, ale prostřednictvím listu „Kopie výpisů z účtu“, kde jsou upraveny. Údaj „Stav účtu“ se nepřenáší z výpisu z účtu, ale počítá se obdobně jako v bance: Odečítají se nebo přičítají částky ze zkopírovaných údajů. Je tak zabezpečena kontrola výpočtu, protože samozřejmě údaj „Stav účtu“ musí odpovídat skutečnému stavu na účtu v bance, což nám slouží ke kontrole vložených údajů.Udaj Rezerva ukazuje danou rezervu. Aktuální rezerva je vždy ta poslední vypočtená, tedy ta „nejhořejší“ ve sloupci G a je výrazně prezentována na prvním listu sešitu s názvem Rezerva (viz. výše). Tlačítko, Vlož výpis, slouží pro spuštění makra pro vložení údajů z listu Kopie výpisů z účtu, do listu Finance = skutečnost. Tlačítko Vlož řádek „skrývá“ makro pro vložení řádku podle potřeby uživatele. Tlačítko Výpočet rezervy slouží samozřejmě ke spuštění makra pro výpočet rezervy.

 

Nákup

V tomto listu můžeme dále „zvyšovat komfort“ hospodaření s financemi. Je totiž velmi výhodné, pokud si můžeme hlídat velikost svých nákupů a neustále sledovat, jaký má návrh nákupu vliv na velikost rezervy a případně svůj nákup upravovat podle toho, jakou rezervu si chceme ponechat. Tohle přesně tento list umožňuje a dále pak také zde můžeme zapsat útratu po skutečném nákupu, neboť skutečný nákup se často od plánovaného značně liší. Tady je pak důležité, pokud budeme nakupovat něco jiného, než jsme měli v plánu, dodržet plánovanou velikost útraty.

Obě rezervy, tedy plánovaná: Rezerva po návrhu a skutečná: Rezerva po nákupu, se mění okamžitě po vložení příslušných údajů do tabulky.

Nyní si popíšeme jednotlivé údaje:

Kod – číselné označení položky nákupu v Nákupním ceníku

Název – název položky nákupu

Pj – počet jednotek nákupu

Cena – cena položky nákupu

Tyto údaje se v tabulce ještě jednou opakují a z toho plyne, že v jednom nákupu můžeme mít až 40 položek.

Celkem Cena – součet cen všech zadaných položek

Celkem Poc – počet zadaných položek

Návrh UTRATA – navržená útrata nákupu.

Návrh Hotovost – do tohoto údaje můžeme dopsat hotovost, pokud budeme platit nejen z karty, ale i přímo penězi z peněženky. Pokud tam zapíšeme celý návrh útraty, nemusíme vůbec kartu použít. Mohou tedy tuto aplikaci používat i uživatelé, kteří platební kartu nepoužívají.

Návrh Karta – tento údaj je vlastně opisem údaje Návrh UTRATA, protože aplikace je koncipována pro moderní způsob platby elektronickou kartou. Pokud však použijeme při platbě zároveň i hotovost, tato se od návrhu útraty odečte, abychom měli odpovídající rezervu vzhledem k bankovnímu účtu. Udaj Celkem odpovídá údaji Karta, a to samozřejmě vzhledem k bankovnímu účtu.

Rezerva po návrhu – se vypočítává automaticky během tvorby návrhu nákupu a ukazuje velikost rezervy, pokud provedeme navržený nákup.

Nakoupeno Hotovost a Karta – tyto údaje se zapisují po nákupu ručně. Do údaje Karta můžeme zadat i cenu položek, které jsme nakoupili nad rámec návrhu nákupu. Tyto položky pak popíšeme v údaji Popis nákupů.

Nakoupeno UTRATA – tento údaj se vypočítá součtem údajů Hotovost a Karta. Udaj Celkem je součtem všech položek ve sloupci Karta a tento údaj se automaticky odečte od stávající rezervy a v údaji Rezerva po nákupu pak je stanovena nová velikost rezervy po nákupu.

Tlačítko Výmaz položky obsahuje makro pro vymazání nevhodně zadané položky, Tlačítko Výmaz označení obsahuje makro pro smazání černého označení zadané položky, tlačítko Přičti 1, přičítá 1, do údaje Pj, tlačítko Odečti 1, totéž odečítá.

Tlačítko Podrobnosti slouží k zobrazení podrobných informací o zadávané položce, které jsou uvedeny v Nákupním ceníku.

 

Nákupní ceník

Je logické, že chceme-li plánovat nákup, musíme mít taky údaje o ceně a názvu příslušných položek. V této aplikaci k tomuto účelu slouží list: Nákupní ceník.

Ovšem aby v ceníku byly pouze údaje o ceně a názvu, to by bylo pro komfortní práci opravdu málo! Tento ceník toho umí opravdu hodně. Dejme se tedy do popisu jednotlivých údajů:

Číslo – číselné označení položky nákupu

Název – název položky nákupu

Sortiment – sortiment položky, který si zvolíme výběrem

Jednotka – do tohoto sloupce můžeme zapsat, v jakých jednotkách budeme položku kupovat

Cena – cena položky

Položky ceníku můžeme podle kteréhokoliv údaje třídit, vybírat atd. Tlačítko Nákup obsahuje makro pro vložení položky do návrhu nákupu v listu Nákup, tlačítko, Vlož položku ceníku, obsahuje makro pro vložení nové položky do ceníku, tlačítko, Vytvoř rezervu ceníku, obsahuje makro pro vytvoření rezervy (kopie) ceníku. Tlačítko Výmaz označení nákupu obsahuje makro pro vymazání černého označení zadané položky, tlačítko Zrušit podrobnosti použijeme v případě, že jsme v listu Nákup použili tlačítko Podrobnosti. Vrátíme se tak zpět do listu Nákup k pokračování návrhu nákupu. Tlačítka Lahůdky až Ostatní obsahují makra pro zadání sortimentu do nové položky, dvě žlutě vybarvené buňky v hlavičce tabulky obsahují vzorce pro kontrolu vyplnění dvaceti položek v prvním a druhém sloupci návrhu nákupu v listu Nákup.